Scenariusz zajęć – godzina wychowawcza kl. IV – VI

 

Temat:      Nie złość się!

                   Jak radzić sobie z własną złością.

 

Czas trwania zajęć 45 min.

1. Cele zajęć

·        Uczeń wie, co to jest złość.

·        Uczeń wie, że ma prawo czuć złość.

·        Uczeń zna sposoby wyrażania złości.

·        Uczeń zna sposoby radzenia sobie ze złością

·        Uczeń potrafi opanować złość.

2. Metody i formy pracy

Metody pracy:

·        Pogadanka

·        Burza mózgów

·        Pokaz multimedialny

Formy pracy:

Zajęcia odbywają się w sali komputerowej

·        Indywidualna

·        Grupowa

·        Zbiorowa

 

3. Środki dydaktyczne

Prezentacja multimedialna, „Mały słownik języka polskiego”.

 

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Uczniowie po kolei określają swoje samopoczucie w skali od 1 do 10.

 

b) Faza realizacyjna

Pokaz połączony z pogadanką i pracą dzieci:

Slajd 1 - tytułowy:

Nauczyciel przedstawia temat zajęć.

 

Slajd 2:

Burza mózgów – Tworzymy własną definicję złości

Nauczyciel dzieli uczniów na grupy cztero-pięcioosobowe. Każda z grup ma za zadanie stworzyć własną definicję pojęcia złość. Liderzy grup prezentują definicje.

 

Slajd 3:

Podanie definicji słowa złość

 

Slajd 4:

W jakich sytuacjach się złościsz?

Uczniowie odpowiadają na postawione pytanie.

 

Slajd 5 i 6:

Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi dzieci.

 

Slajd 7:

Co się z tobą dzieje, gdy się złościsz?

Dzieci odpowiadają na postawione pytanie. (Ściskanie w żołądku,  zaciskanie pięści, chęć uderzenia w coś, rzucenia w coś, kopnięcia w coś, łomotanie serca, przyśpieszony oddech, czerwień na twarzy, zaciśnięte usta, itp.)

 

Slajd 8 i 9:

Nauczyciel podsumowuje wcześniejsze wypowiedzi dzieci.

 

Slajd 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17:

Wykład nauczyciela połączony z prezentacją.

 

 

c) Faza podsumowująca

Zabawa – Czar przeciwko złości.

Uczniowie wygodnie siedząc wsłuchują się w słowa nauczyciela.

Zamknij oczy i wsłuchaj się w swoje wnętrze. Gdzieś głęboko w twoim ciele zadomowiła się złość. Najczęściej jest doskonale ukryta, uśpiona. Czasem jednak zupełnie niespodziewanie wydostaje sie na zewnątrz, czy tego chcesz, czy też nie… Poczuj swoją złość… Gdzie ona teraz przebywa?... Wędruj przez całe ciało… Jak teraz odbierasz swoją złość?... Co ona robi właśnie w tym momencie?... A teraz wyobraź sobie, że mógłbyś napełnić nią czarodziejski dzban… Wydobądź tę złość ze swojego wnętrza, ale bardzo ostrożnie, tak, aby się nie obudziła… Napełnij nią czarodziejski dzban. Uważaj, aby jej nie uronić… Dzban zaczaruje twoją złość…, Kiedy ją z niego wylejesz, będzie zupełnie zmieniona… Zaraz zobaczysz… Opróżnij dzban…. W co przemieniła się twoja złość? W zwierzę, które szybko ucieka? Drzewo z powyginanymi, trzęsącymi się konarami? W dinozaura, który staje na tylnych łapach i wydaje groźne odgłosy? W skałę, dużą i ciężką, mocno osadzoną w ziemi? Albo może… Wsłuchaj się w swoje wnętrze. Twoja złość znikła. Zaczarowałeś ją. Zapanowałeś nad nią. Jesteś teraz wolny i spokojny, całkowicie odprężony i zadowolony… Przezwyciężyłeś swoją złość…

6. Bibliografia

 

Slajd 19:

Bibliografia;

 

Portmann R., Gry i zabawy przeciwko agresji, Wydawnictwo JEDNOŚĆ, Kielce 1999.

 

7. Uwagi do scenariusza

Kolejne zajęcia należy przeprowadzić w formie zabaw w celu wyćwiczenia nabytych umiejętności i wiadomości.